Nástrahy alkoholu

Přípitky jsou součástí rituálů, ale alkoholem se také snažíme překonat stres. To však může být velmi nebezpečné, obzvlášť když tak zaháníme úzkost. Mnoho lidí navíc popíjí jen tak, protože jim to chutná.

K pití alkoholického nápoje se vždy důvod najde. Běžnou příležitostí k popíjení jsou různé oslavy, setkání s přáteli, sportovní utkání a přenosy, které se chodí sledovat do restaurací.

V podzimním a zimním období může vést člověka k alkoholu nedostatek světla, zima a to, že se méně dostane ven. Jiným důvodem, který vede k sáhnutí po sklence, může být špatná ekonomická situace, pracovní či rodinné problémy a další složité životní situace, které samy o sobě mohou být příčinou úzkostných pocitů, depresivity, nebo již skutečné deprese. A "samoléčba" alkoholem se v takových případech vyloženě nabízí, je to však velmi krátkozraké.

Alkohol patří k nejsilnějším látkám, které vyvolávají depresi. Z psychických problémů člověka alkohol nedostane, naopak je může ještě zhoršit.

Pokud jde o depresi jako nemoc, má přesně definovaná kritéria. Bývá to smutek, ztráta zájmu oblíbených aktivit, pocity selhání, pokles sebeúcty a sebevědomí. Dostavují se pocity viny, strachu, sebevražedné myšlenky.

Člověk závislý na alkoholu

Takový člověk po alkoholu touží ba dokonce baží. Na nudný večírek jde jen proto, že se tam bude moci napít. Alkoholik má potíže v kontrole míry.

Pokud se delší dobu nedostane k alkoholu, má abstinenční syndrom. Nemusí se jednat o nekontrolovatelný třas, má třeba jen špatnou náladu, je nervózní a popudlivý. Po první sklence nebo půllitru rozmrzelost mizí.

Za kratší či delší dobu pravidelného pití dochází k zanedbávání jiných zájmů či dokonce práce a k trvalému užívání alkoholu. Závislost na alkoholu se ale většinou vyvíjí pozvolna a plíživě, takže dlouho nemusí být patrná. U dospělého člověka obvykle vznikne průměrně za pět let, ale u patnáctiletého i za půl roku.

Je také nutné si uvědomit, že závislost na alkoholu se vytváří rychleji u žen než u mužů. Pokud žena vypije stejné množství alkoholu jako muž, má vyšší hladinu alkoholu v krvi. Její organismus alkohol hůře odbourává. Ženská játra také rychleji ztrácejí schopnost odstraňovat toxiny z těla.

Tendence zapíjet problémy mají obě pohlaví. Svou vinu na tom má společenská norma, že každý musí vše zvládnout sám a žádat o pomoc je slabost. Tento pocit je sice častější u mužů, ale trpí tím i ženy. Nebezpečí, že se ke stávajícím problémům přidá superproblém, a to alkoholismus, je přitom obrovské. V případě zapíjení úzkostí nebo depresivity to platí mnohonásobně víc.

Co způsobuje nadměrné pití

 • akutní otravy
 • úrazy
 • degenerativní změny nervového systému a centrální nervové soustavy
 • vysoký tlak
 • jaterní nemoci
 • poruchy výživy
 • kožní vady
 • zánět žaludku
 • poruchy slinivky
 • zvětšené srdce
 • zvyšuje riziko sebevraždy
Nástrahy alkoholu patří do témat
 • Prevence a léčba závislosti na alkoholu Karel 18.07.2012 17:03:40

  Potřebujete pomoc? Více informací na www.alkohol-alkoholismus.cz

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Alkoholismus patří do témat

Adresář

Poradna na téma Alkoholismus

Diskutujte na téma Alkoholismus

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku